Need on esimesena Tallinnasse jõudvad 5G teenused

Maailm, infotehnoloogia, jms...

Moderators: Martin, Martin

Post Reply
User avatar
Martin
Posts: 1246
Joined: 01 Apr 2009 18:37

Need on esimesena Tallinnasse jõudvad 5G teenused

Post by Martin »

TeliaSonera ja Ericsson on lubanud tulla Stockholmis ja Tallinnas juba aastal 2018 välja Euroopa linnade seas esimeste 5G uue põlvkonna kommunikatsioonitehnoloogia teenustega ning ettevõte tõmbas täna täpsematelt plaanidelt veidi katet.
«Kui me räägime 5G-st, siis peame silmas eelkõige konkreetseid kasutamisjuhte. Tuleb veel tähele panna, et me ei räägi 5G puhul vaid kasutajate, vaid paljuski ka seadmete omavahelisest ühendamisest,» selgitas täna Tallinnas viibinud Ericssoni regioonijuht Charlotta Sund.
Ta tõdes, et 5G standardid saavad päriselt maailmas kokku lepitud alles aastaks 2020 ning seetõttu saavad ka TeliaSonera ning Ericsson esilagu rääkida vaid eelstandarditele vastavate lahenduste käikulaskmisest. Samas on Ericsson rahvusvaheline ettevõte, mis on esindatud enam kui 130 riigis, ning on osaliseks pea kõigis töörühmades, kus 5G globaalseid standardeid kokku lepitakse.
Igal juhul on kolm esimest teenuste valdkona, millega Telia Eestis aastal 2018 välja tulla plaanib, ettevõtte tehnoloogiadirektori Tiit Tammiste sõnul järgmised:
  • üks on kindlasti seoses smart city valdkonnaga – liikluse juhtimise või targa maja juhtimisega;
  • teine on tööstuse valdkond ning seotud robootika juhtimisega;
  • üks neist kolmest on kindlasti ka liikuva pildi edastamisega seotud.
Lisaks loodab Tammiste, et selleks ajaks käivad Eestis juba aktiivselt ka ühendatud autode testid. Kindlasti oleks 5G-d juba praegu väga vaja asjade interneti valdkonnas, et väheneks ühenduse latentsus (sisuliselt käskluse edasiandmise kiirus) ja asju saaks tõesti reaalajas juhtida. Olgu neiks nutikülmkapp või turvakaamerad.
Telia praeguste teenuste osas tõi Tammiste välja veel selle, et tulevikus tuleb üle õhu kaudu levitatava interneti asuda 4K- ja 8K-kvaliteedis (praegune HD-kvaliteet korrutatuna vastavate numbritega) telepilti ka hõredalt asustatud maapiirkondades, kuhu kaablit iga taluni vedada pole otstarbekas.
Samuti võib 5G pakkuda võimalust rajada P2P ühenduse pidamise võimalusi Eesti kaevandustes, mis laienevad kogu aeg maa all edasi – olemasolevate spetsiaalselt kaevurite tarvis rajatud 3G-võrkude eest minema.
«Tahame Stockholmis ja Tallinnas võimalikult palju 5G kasutusjuhte läbi mängida, et olla aastaks 2020 valmis. Jah, me võtame riski sellega, et me ei lähe 100 protsenti standardi järgi. Samas saab tehniline töös suures osas tehtud ja pärast peame ennast vaid natukene kohendama ja võrku muutma,» ütles Tiit Tammiste.
Energia- ja autotööstus on kaks näidet valdkondadest, kus Ericsson näeb Charlotte Sundi sõnul juba praegu suurt vajadust uute ja paremate ühenduste järele.
Näiteks vajavad tormiliselt üle maailma arendatavad isejuhtivad autod vähemalt viis korda paremat latentsuse näitajat, kui seda võimaldavad praegused tehnoloogiad. Selline auto ei saa näiteks viivitada terve sekundi, kui saabub signaal vajadusest kiiresti pidurdada – maksimaalselt tohiks selleks viivituseks olla 5 millisekundit ning 5G standard näeb hetkeseisuga ette latentsust koguni 1 ms.
Lisaks tuleb selline auto ühendada kogu liikluskorralduse infrastruktuuriga, et see turvaliselt mööda teid ja tänavaid liikuda saaks.
Seoses üha kvaliteetsemaks muutuva telepildi ja üha enam võrku ühendatavate seadmete tõttu ennustatakse lõppkasutajate poolt aga koguni ligi 1000-kordset internetimahtude ja 10-100 kordset vajaminevat internetikiiruse kasvu.
Ericssoni laborites on hetkel näiteks 5G interneti allalaadimise kiiruseks saadud 4,22 GB sekundis ning võrgu sageduseks oli seejuures 15 GHz.
«Ennustame, et aastal 2020 kulub koguni 70 protsenti internetimahust meediatarbimisele,» ütles Charlotta Sund.
Mis puutub sagedustesse, siis on 5G evolutsioon praegusest 4G-st - selle praegused sagedused saavad olema tulevase 5G võrgu alumiseks otsaks ning alumisest piirist puudu on hetkel vaid 700 megahertsi. Täiesti puudu on praegu üle 10 GHz sagedused, ent kuna need pole ühegi teenuse all kinni, siis ei tohiks teenusepakkujatel probleeme tekkida.
Ericssoni uusima mobiilsusuuringu Ericsson Mobility Report andmetel jõuab 5G kasutajate arv 2021. aasta lõpuks 150 miljonini. 5G teenused parandavad märgatavalt mobiilsete lairibaühenduste võimalusi ja pakuvad laialdaselt uusi kasutusviise (nt asjade internet).

[RIGHT]Allikas tehnika.postimees.ee
[/RIGHT]

Post Reply